Още като малки ни учат как да мием зъбите си правилно. Миенето на зъбите е неизменна част от поддържането на устната хигиена, но съществен елемент от него може да бъде и почистването на езика.
Върху езика се отлагат бактерии, токсини и в съчетание с хранителни остатъци непочистеният език може да се влияе не само върху дъха на устата, но и на цялостното физическо състояние на организма. Съгласно аюрведа различни части от езика са енергийни центрове към различни органи от тялото.
Почистване на езика с метална скоба
Ежедневното почистване на езика с метална скоба има следните благотворни действия:
- Поддържа свеж дъх – отстраняването на отлаганията по езика може да се окаже лесното решение за неутрализирането на неприятния дъх от устата;
- Увеличава сензорите за вкус и мирис – храната става по-вкусна и насладата от хранено се увеличава;
- Подобрява се цялостното състояние на организма в резултат от отстранение токсини и бактерии.
- Масажът, който чрез шпатулата се упражнява върху различните части на езика, се отразява благотворни върху органите на тялото, свързани с тези енергийни окончания.
Жабурене с масло
Като завършване на процедурата по почистване на устната кухина може да се прилага жабурене със сусамово олио, зехтин или кокосово масло.
Маслото има антибактериално действие. Жабуренето с масло може да премахне лошия дъх, възпаления на венците, зъбен камък. За целта е достатъчно жабуренето с масло в продължение на 5-10 минути. След жабуренето трябва да изплюем образувалата се бяла течност.
Подходящо е да приготвим смес за жабурене от масло по наш избор с добавени няколко капки етерично масло от чаено дърво и няколко капки масло от мента. Чаеното дърво има противовъзпалително свойство, а ментата се добавя за свеж ментов дъх.