Безопасен прах за пране можем да приготвим и вкъщи, при това със завидни качества.

Необходими са само 3 съставки, последната от които е само по желание. Може спокойно да оставите праха неароматизиран. Силата на аромата може да контролирате с количеството на етеричното масло. Различните етерични масла имат различен интензитет на аромата, така че всеки трябва да установи собствената си норма

НЕОБХОДИМИ СЪСТАВКИ

300 гр сода за хляб;

50 гр настърган домашен сапун;

30 гр смляна морска сол;

30 капки етерично масло.

ИНСТРУКЦИИ

Половината сода се изпича на 200  градуса за 30 минути, като се разбърква от време на време.

Изпичането на содата бикарбонат я трансформира на натриев карбонат или сода за бъчви или сода за почистване (washing soda), която е по-силно алкална.

След като изстине, към нея се добавя останалата сода, настъргания сапун, солта, етеричното масло, всичко се разбърква и се прибира в буркан. За 1 пералня са досатъчни 2 супени лъжици от този прах за пране.

Някои хора споделиха, че им е скъп нашият прах за пране. За тях споделям рецепта, по която могат да приготвят вкъщи домашен перилен препарат. Решение винаги има, стига използването на натурални продукти да е наш приоритет.

4.4/5 - (213 votes)

26 thoughts on “Рецепта за домашен прах за пране

  1. Петя Владимирова says:

    Не им е скъп препарата, сякаш кутия цигари на ден не е по- скъпа и вредна. Просто хората са се вкопчили със зъби и нокти във вредните си навици и имат панически страх от промяна, ако ще тя да е за добро.
    Адмирирам инициативата Ви да запазите природата, в ерата на найлоновите торбички това си е революция. Природата не е само наша и трябва да я пазим.

  2. ЮЛИЯ ДИМИТРОВА says:

    Не е скъп препарата. С една купия се изпира огромно количество пране. Не ми допадна металния капак. Изпочупвам си ноктите, докато отварям кутията. Поради тази причина не си купих втора.

      • Toni Gugutkova says:

        Целта беше да не използваме пластмаса в опаковката. Оказа се доста трудно отварянето. Но производителят работи вече по нов модел отваряне, без пластмаса. Надявам се да е готов до няколко месеца.

    • Мирела Шопова says:

      В YouTube канала на Амалина има видео как лесно да се отвори капака:
      https://youtu.be/IN-DZaaWnMk
      Много ми беше полезно – и аз счупих някой и друг нокът първо, после видях видеото и – край на мъките! 😀

    • Toni Gugutkova says:

      Аз вземам от този на Сапунена работилница. Скъп е, но необходимото количество е малко. Съставките ми са напълно ОК.

    • Ани says:

      Вместо домашен сапун можете да ползвате зехтиновия сапун, който се продава в Джъмбо – Папуцакис или нещо такова се казва, продава се в картонени кутии и не съдържа нищо изкуствено.

  3. Pingback: Как да изчистим белите обувки с домашни средства -

  4. Полина says:

    Здравейте 🙂 Направих си прах за пране по тази рецепта, но когато с времето (след 3-4 дена) на етеричното масло му отмине действието не миришат добре дрехите. Къде мога да бъркам? Използвам по две супени лъжици с връх за 5-6кг пране, разтварям го предварително във вода, защото иначе остават ограмни буци в отделението за праха, пера на дълга програма на 40гр. с допълнително плакнене, а понякога и с предпране, като слагам и малко от праха в контейнера за предпране.

  5. Александра Мадгерова says:

    Страхотни сте, че споделяте рецептата. Възхитена съм от отдадеността Ви. Наскоро Ви открих и харесвам всичко, което закупих. Определено не смятам, че праха за пране е на недостъпна цена и също понеже познавам и обичам етеричните масла знам стойността им и очакването за такъв вид продукт с качествени (съответно скъпи) съставки напълно обуславя цената. Опаковката ми харесва. Харесва ми също, че няма излишно лепило по етикета и детето обожава да взима празните кутии и да си играе с тях и да си събира играчки. Дори и това приложение ми допада. А дървената лъжичка е много кокетна. Благодаря Ви за старанието!

  6. Галина Иванова says:

    Здравейте, рецептата много ми допада но имам следният въпрос: домашният сапун вреди ли на гумените маркучи и уплътнения на автоматичната пералня. Моля който ползва перилният препарат по тази рецепта да сподели мнение.
    Благодаря предварително.

    • Toni Vasileva says:

      Това, което създава проблем за маркучите, са полимерите в конвенционалните перилни препарати. Те създават филм, който с натрупването причинява запушвания

  7. Теодора А. says:

    Здравейте! Благодаря за рецептата. Може ли по нея да се направи течен сапун, т.е. настърганият сапун заедно с другите съставки да се разтвори в известно количество вода и така да се съхранява и ползва?

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

0