Токсични съставки участват във формулите на масово използваните продукти за почистване у дома, както и в козметиката, която ежедневно използваме. В повечето случаи тяхното действие не е мигновено, но дългосрочният им контакт с кожата води до отключване на хронични заболявания, нарушавана на имунната система, както и предразположение към смъртоносни болести.
Тук ще намерите нашият списък с топ 5 опасни вещества, които които са трудни за заобикаляне, защото присъстват в над 90% от козметиката и перилните и почистващи препарати, но Ви съветваме да избягвате. Ще Ви покажем как да откриете тези съставки в етикета на продукта, защо се използват и в какво се изразява вредата им или опасността от тях.
1. ПОВЪРХНОСТНО АКТИВНИ ВЕЩЕСТВА (ПАВ)
ПАВ – използва се за
ПАВ се използват за премахване на мазнини и като разпенващ агент.
Те всъщност са много умни химически съединения, които имат два противоположни края. Единият край на химичното вещество е разтворим във вода, а другият – в мазнини.
Повърхностноактивните вещества чрез смесване на вода и мазнина спомагат за измиването на мазни и петна на водна основа.
Повърхностно активните вещества имат миещи, разпенващи, мокрещи, диспергиращи и емулгиращи свойства. Те намират широко приложение в производството на миещи препарати (детергенти), омекотители, бои, лепила, избелващи вещества, селскостопански химикали, дезинфектанти, балсами за коса.
Те биват 3 основни вида:
Анйонни повърхностни вещества (Anionic surfactants)
Обикновено се срещат под това обозначение върху етикетите. Те са много ефективни, затова пък и водят до сериозни рискове за здравето. Такива са.
Sodium lauryl sulfate (SLS)
Sodium laureth sulfate (SLES)
Ammonium lauryl sulfate (ALS)
Ammonium laureth sulfate (ALES)
Sodium stearate
Potassium cocoate
Нейонни повърхностни вещества (Nonoinic surfactants)
Обикновено се срещат под това обозначение върху етикетите. Те са с по-малко ефективни почистващи свойства, затова пък и по-леки дразнители за организма:
Cocamide monoethanolamine (Cocamide MEA)
Cocamide diethanolamine (Cocamide DEA)
Fatty alcohol ethoxylates
Amine oxides
Sulfoxides
Амфотеричните повърхностноактивни вещества (Amphoteric surfactants)
Най-често се срещат в шампоаните и душ геловете. Това са най-слабите и безвредни повърхностно активни вещества и се намират в продукти за лична хигиена, предназначени за чувствителна кожа. Те също са добри пенообразуващи агенти, затова се използват и сапуните за ръце.
ПАВ – Опасности за организма
Те не само са водещ алерген, изсушават кожата и я лишават от естествената й влага, могат да предизвикат акне и кожни обриви и възпаления, но също могат да предизвикат увреждания в очите, сърцето, белите и черните дробове. Възможно е тези токсични съставки да предизвикат усложнения при развитието на децата.
ПАВ – Опасности за природата
SLS и SLES са токсични, но 99% от тях се разграждат на вещества, които не предизвикват замърсяване на природата.
2. ФОРМАЛДЕХИД
Формалдехид – Използва се за
Да, това е веществото, което използват в моргата, за да запазят телата. Същото това вещество, се намира много често и в перилните и почистващи препарати.
Формалдехид се използва свързващ агент в почистващите препарати, като консервант, който предпазва от растеж на бактериите, а също и за за втвърдяване в лаковете за нокти.
Формалдехид – Опасности за организма
Формадлехидът предизвиква остра токсичност при контакт с кожата, срива имунната система, силен канцероген е и възбудител на хронични алергии. Поглъщането на 10мл формаледхид може да бъде смъртоносно за възрастен човек. Особено опасно за здравето е хроничния контакт с дори минимални дози формалдехид.
Формалдехид – Опасности за природата
В атмосферата формалдехидът се разгражда на мравчена киселина и въглероден окис, които са опасни за животните, нарушават дихателните им пътища и намаляват жизнения им цикъл.
3. 1,4-ДИОКСАН
1,4 Диоксан – Използва се за
1,4-диоксан се използва като разтворител, стабилизатор и обезмаслител в почистващи и перилни препарати, но също и в шампоани и душ гелове и в дезодоранти.
1,4 Диоксан – Опасности за организма
1,4-диоксан е токсичен за черния дроб, бъбреците и централната нервна система и е канцероген. Регистрирани са смъртни случаи на работници, случайно изложени на големи дози 1,4-диоксан .
1,4 Диоксан – Опасности за природата
1,4-диоксан се разтваря много добре във вода. Наличието му в подпочвените води е токсично за растенията.
4. СИНТЕТИЧНИ АРОМАТИ ИЛИ ПАРФЮМИ
Синтетични аромати – Използва се за
Списъкът с естествени съставки е ограничен до флорални, ботанически или мускусни, докато синтетичните аромати могат да бъдат създадени и смесени, за да създадат безкраен брой вариации. Синтетичните парфюми също издържат по-дълго от естествените аромати, които бързо избледняват поради липса на несинтетични фиксатори.
Синтетичните аромати са деривати на нефтени продукти.
Синтетични аромати – Опасности за организма
Химикалите, открити в изкуствените аромати, включват фталати, които са ендокринни разрушители, и бензолни производни, които са известни канцерогени.
Някои от най-агресивните токсични съставки в парфюмите – летливи органични съединения, бензен и формалдехид – могат да причинят главоболие и гадене и да отключат или влошат астма, свързани са с неврологични увреждания и рак.
Синтетични аромати – Опасности за природата
Синтетичните аромати замърсяват природата и нарушават озоновия слой.
5. ФОСФАТИ
Фосфати – Използва се за
Фосфатите се използват в перилните препарати, таблетките за съдомиялни, веро за съдове, препарати за почистване на повърхности. Те се добавят за омекотяване на водата и за премахване на органични и мазни петна. Те предотвратяват зацапването и натрупване на филм върху съдовете при измиване в автоматични съдомиялни.
Фосфати – Опасности за организма
Редовната употреба на препарати със съдържание на фосфати може да предизвика обриви, замайване, нарушаване в имунната система.
Фосфати – Опасности за природата
Попаднали във водата, фосфатите предизвикват масов цъфтеж на водораслите, който от своя страна блокира достъпа на светлина и кислород. Това води до масова смърт на организмите в океана и нарушаване на екосистемата.
При някои хора страничният ефект се отключва още след първата употреба на препарат, съдържащ активно вещество, към което има засилена чувствителност. При повечето – тези токсични съставки се натрупват в организма. При понижен имунитет те атакуват слабо място в организма и причиняват щети, в някои случаи необратими.
автоперевозки грузов из Италии https://www.dogweb.ru.