В тази статия събрахме съветите на специалистите в областта на текстила, както и тези, които се занимават професионално с изпиране и поддържане на текстил и по-специално на хавлиени кърпи за различни нужди. Представяме ви този кратък наръчник, който ще ви помогне да поддържате своя домашен комплект от хавлиени кърпи като истински професионалисти, така че да удължите техния живот и да изглеждат като нови след всяко пране.
Накиснете кърпите във вода с оцет преди „нулевото“ им изпиране
Преди първото използване на кърпите ги накиснете във вода с разтворена половин чаша бял оцет за половин час, след което ги изперете, без да добавяте омекотител.
Добрата поддръжка на хавлиените кърпи обхваща основно процесите на пране и сушене, както и препаратите, необходими за изпирането и освежаването им. Но грижата за тях започва с грижата за тяхната добра попивателна способност. Новите кърпи често имат остатъчно количество мъх и други влакна, които могат да протрият кожата и да причинят раздразнение и дискофморт. Освен това предварителното изпиране или накисване във вода ще разтвори влакната на кърпите – ако влакната не са отворени, кърпите няма да попиват добре водата. Друга причина, поради която е добре да накиснете новата си кърпа за кратко във вода, е това, че много често тя е предварително обработена с омекотител, за да е приятна на допир за потенциалния купувач. Но съставките на омекотителя влошават абсорбиращите свойства на кърпите. За да премахнете този фабрично нанесен слой от препарата, добавете половин чаша бял оцет във фазата на изплакване при пране в пералната машина или накиснете в леген с вода, с разтворена в нея половин чаша бял оцет.
Перете кърпите отделно от останалото пране
Причината да ви дадем този съвет е, че когато перете кърпите си отделно от останалите дрехи, избягвате или свеждате до минимум издърпването на нишки и завалването на кърпите (образуването на топчета), което от своя страна ги прави да изглеждат стари и захабени, а в дългосрочен план намалява тяхната мекота. Освент това, когато заредите пералнята само с хавлиените си кърпи, това ви дава възможност да изберете съответната подходяща програма.
И не на последно място, избирайки да перете кърпите си отделно, ще намалите вероятността от тяхното обезцветяване или намаляване на тяхната абсорбираща способност поради употребата на избелващи агенти и омекотители.
Зареждайте пералнята на малки партиди
Често в стремежа си да приключим бързо с прането сме склонни да препълваме пералнята. Това обаче е контрапродуктивно, защото прането, респективно кърпите, няма да се изперат достатъчно добре. Уверете се, че сте оставили достатъчно пространство, в което кърпите свободно да се въртят в барабана на пералнята. Разбира се, всяка перална машина е различна, но е достатъчно да оставите място приблизително колкото за една кърпа.
Премахване на миризма на застояло от хавлиените кърпи
Един от начините за премахване на неприятната миризма на мухъл е да добавите ½ чаша сода бикарбонат към препарата за пране в отделението за перилен препарат на пералнята и изперете както обикновено.
Ето още някои лесни трикове:
Масло от чаено дърво. Както е известно маслото от чаено дърво притежава антибактериални свойства, които могат да съдействат за унищожаването на бактериите, предизвикващи неприятната миризма.
Сушене на въздух. Ако времето позволява, най-добре прострете кърпите си навън да се изсушат на въздух. Слънчевата светлина и свежият въздух по естествен начин се справят с бактериите и миризмата на застояло и мухъл.
Лавандула. За да запазите за дълго свежестта на хавлиените си кърпи поставете в шкафовете и гардеробите торбички с изсушен цвят на лавандула или други ароматни треви. Алтернативно може да напръскате хавлиените кърпи със лавандуловия спрей за текстил на Амалина, преди прибирането им.
- Премахване на наслагвания от тъканите и възвръщане на мекотата на кърпите
С времето кърпите губят своята мекота и пухкавост поради наслояването в тях на различни химикали, включително и такива от питейната вода. Отново – добавете една чаша бял оцет към пералнята и не се безпокойте – кърпите ви няма да ухаят на оцет. След изплакване и изсушаване миризмата напълно изчезва.
- Не използвайте омекотители за пране и кърпички за сушилни
Противно на общоприетото схващане, омекотителите не бива да бъдат използвани при пране на хавлиени кърпи, защото те не се отмиват напълно от тъканите, което води не само до намаляване на мекотата и ефективността на хавлиените кърпи като ги прави твърди и корави, но също така уврежда нишките и тъканта като цяло.
Подобно на омекотителите кърпичките за сушилня имат същия обратен ефект като водят до образуването на восъкоподобен слой върху влакната. За по-меки кърпи без вредни продукти пробвайте да добавите ½ чаша бял оцет при последното изплакване.
Колко често да перем хавлиените кърпи
Разбира се това зависи от това колко често използвате хавлиената кърпа, но експертите в областта ни съветват това да става веднъж седмично. След използване винаги простирайте кърпата си на проветриво сухо и топло място, за да избегнете миризмата на плесен, както и други неприятни миризми.
В някои случаи е най-добре кърпата да бъде изпирана след всяко използване, като например след използването й във фитнеса за попиване на потта или ако кожата ни е твърде чувствителна.
Как да разберем, че е време да сменим кърпите си с нови
- Външен вид. Ако кърпата ви е с протъркани краища, дупки или раздърпани провиснали нишки това е достатъчно добър знак, че нейният живот е приключил. Тя не просто не изглежда добре, но и нейните основни функции са компрометирани.
- Неприятна миризма на плесен или кисело, която с нищо не може да бъде премахната. Често се случва при кърпи, които са били използвани твърде дълго време или не са били полагани правилните грижи за тях. С времето бактериите и плесените са се наслоили и вече никакво пране не е в състояние да се справи с тях. Дошло е време кърпата да бъде заменена с нова.
- Груба текстура. С времето нишките на кърпите губят попивателните си качества, което води до намалена подсушаваща способност. А пък дращещото усещане може да причини дискомфорт и раздразнение, особено при хора с чувствителна кожа.
Може да разгледате и продуктите на Amalina.eu, за да закупите най-добрия пакет от прах за пране – за вас.
Благодаря за полезните съвети!